Teisingas Windows 7 operacinės sistemos diegimas: Pasiruošimas


Dažnai, tiek iš draugų tiek iš internetinių forumų dalyvių, tenka sulaukti klausimų, kaip perrašyti operacinę sistemą, kaip atnaujinti operacinę sistemą ir pan. Taip pat, pirmą kartą diegiant operacinę sistemą pačiam, daugeliui gali iškilti įvairių neaiškumų, dėl kurių, kažką padarius ne taip, vėliau kompiuteris veikia ne taip gerai, kaip norėtųsi arba operacinę sistemą tenka diegti iš naujo.

Šiame straipsnyje, pabandysiu kiek galima tiksliau aprašyti visą Windows 7 operacinės sistemos diegimą, pateikdamas įvairių patarimų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį. Kiek galima daugiau sistemos diegimo veiksmų stengsiuosi iliustruoti nuotraukomis. Straipsnyje vadovausiuosi teiginiu, kad tai bus Jūsų, kaip skaitytojo, pirmasis bandymas diegti Windows 7 operacinę sistemą, pereinant nuo senesnės Windows versijos (tarkim, Windows XP).

Per artimiausias 3 dienas nuo šiandien, tinklaraštyje pasirodys vis naujas šio įrašų ciklo dalis. Na, o šiandien pradedame pasiruošimą.

Minimalūs reikalavimai

Kaip ir kiekviena operacinė sistema, taip ir Windows 7 turi tam tikrus minimalius reikalavimus, kuriuos Jūsų kompiuteris turi atitikti. Windows 7 sistemos reikalavimai yra štai tokie:

 • 1 gigaherco (GHz) procesoriaus
 • 1 gigabaitas (GB) RAM (32 bitų) arba 2 GB RAM (64 bitų) atminties
 • 16 GB (32 bitų) arba 20 GB (64 bitų) laisvos vietos kietajame diske
 • „DirectX 9“ grafikos įrenginio su WDDM 1.0 arba naujesne tvarkykle

Savo kompiuterio procesoriaus spartą (1 reikalavimas) ir operatyviosios atminties kiekį (2 reikalavimas) galite sužinoti klaviatūroje paspaudę <WIN>+<PAUSE> mygtukus arba ant „My Computer“ piktogramos paspaudę dešinįjį mygtuką ir iš kontekstinio meniu pasirinkę punktą „Properties“. Atlikus vieną iš paminėtų veiksmų, atsidarys štai toks langas, kuriame bus matoma atminties kiekis (1) ir procesoriaus sparta (2):

Windows XP System Properties langasWindows XP System Properties langas

Kaip matote, šis kompiuteris pagrindinius minimalius reikalavimus, skirtus 32 bitų (apie skirtumus tarp 32 ir 64 bitų OS skaitykite skiltyje „Windows 7 versijos pasirinkimas“) Windows 7 operacinei sistemai, atitinka. Jeigu, perskaitę skiltį „Windows 7 versijos pasirinkimas“, norėsite diegti 64 bitų Windows operacinę sistemą, turite žinoti, ar Jūsų procesorius ją palaikys. Norėdami tai išsiaiškinti, galite pasinaudoti nedidele nemokama programėle „SecurAble“. Parsisiuntę ir paleidę šią programą, išvysite langą, panašų į šį:

SecurAble programos langasSecurAble programos langas

Raudona linija pažymėtame kvadrate matome, kad mūsų procesorius yra 64 bitų architektūros, tad, panorėję, galėsime į jį diegti 64 bitų Windows 7 operacinę sistemą.

Kadangi sistemą planuojame diegti švariai (formatuojant kietąjį diską), į minimalų kietojo disko (HDD) talpos reikalavimą galime kol kas nekreipti dėmesio. Praktiškai bet kuris šių laikų kompiuteris (bent jau naujesnis nei 5 metų), tikrai turės kietąjį diską, didesnį nei 20GB, bei grafikos įrenginį (vaizdo kortą) palaikantį „DirectX 9“. Visgi, jeigu norite būti 100% tikri, kad Jūsų turimo HDD pakaks, pilną jo talpą galite sužinoti klaviatūroje paspaudę <WIN>+<R> ir įrašę compmgmt.msc komandą. Atsidariusio lango dešinėje pusėje pasirinkite „Disk Management“. Kairėje pusėje, apačioje turėtumėte matyti visus Jūsų kompiuteryje esančius kietuosius diskus ir kompaktinių diskų įrenginius:

Windows XP Computer Management langasWindows XP Computer Management langas

Pažymėtam kvadratėlyje matome, kad šis kompiuteris turi 40GB kietąjį diską.

Taigi, patikrinę pagrindinius šio kompiuterio duomenis, nustatėme, kad jis atitinka minimalius Windows 7 32 ir 64 bitų sistemos reikalavimus. Nors teoriniai reikalavimai tenkinami, aš asmeniškai šiek tiek pagalvočiau, prieš rašydamas Windows 7 į šį kompiuterį. Kietasis diskas yra tik 40 GB. Jeigu turite išorinį kietąjį diską arba kompiuteryje nenaudojate daug programų ir nelaikote jokios medijos, tokio HDD galbūt ir pakaktų. Kitu atveju, po Windows 7 diegimo, jums liks tik maždaug 25GB vietos, kas, atsižvelgiant į šių dienų duomenų srautus, tikrai nėra daug.

Be šių oficialių reikalavimų, Jūsų kompiuteris taip pat turi turėti DVD diskus skaitantį įrenginį (dažniausiai turintį užrašą „DVD-ROM“). Tiesa, jeigu DVD įrenginio kompiuteryje nėra, operacinę sistemą galima diegti iš atmintuko (jeigu kompiuterio pagrindinė plokštė tai palaiko), tačiau šiame straipsnyje šio sprendimo neapžvelgsime. Taip pat stipriai rekomenduoju, bent jau instaliacijos ir pradinio konfigūravimo (paruošimo darbui) metu, kompiuterį laikyti prijungtą prie interneto, kadangi, internetas bus reikalingas atnaujinimams atsiųsti.

Windows 7 versijos pasirinkimas

Jeigu dar neturite įsigiję Windows 7 operacinės sistemos kompaktinio disko, reiktų nuspręsti, kokios Windows versijos norite. Windows 7 šiuo metu yra pagal savo funkcionalumą yra skirstoma į 8 versijas:

 • Starter
 • Starter N
 • Home Premium
 • Home Premium N
 • Professional
 • Professional N
 • Ultimate
 • Ultimate N

Plačiau apie visas versijas galite paskaityti oficialiame Windows 7 puslapyje. Daugeliui namų vartotojų, optimaliausia yra „Windows 7 Professional“ versija. „Starter“ versija dažniausiai diegiama į netbookus (internetinius kompiuterius), tad paprastiems kompiuteriams ji yra per daug apkarpyta. „Home Premium“ versijoje taip pat nėra kai kurių funkcijų, kurių Jums gali prireikti, tarkim „XP Mode“, suteikiančio 100% suderinamumą su XP programine įranga ar atsarginių kopijų darymo. „Ultimate“ versiją rekomenduoju rinktis tuo atveju, jeigu planuojate lokalizuoti operacinę sistemą, t.y. įsirašyti lietuvių (ar kokią kitą) kalbą. „N“ tipo versijos išsiskiria tuo, kad jose, pagal nutylėjimą, nėra nei „Windows Media Player“ grotuvo, nei „Internet Explorer“ naršyklės. Kadangi rečiau ar dažniau pastarųjų programų gali prireikti, jeigu yra galimybė, „N“ versijų siūlyčiau nesirinkti.

Kaip jau ankščiau minėjau, taip pat galite rinktis: 32 ar 64 bitų operacinę sistemą diegti. 64 bitų sistemos, lyginant su 32 bitų, turi keletą privalumų:

 • Didesnis saugumas
 • Galimybė dirbti su labai dideliais duomenų kiekiais
 • Galimybė naudoti daugiau negu 4 GB operatyviosios atminties

Jeigu turite 4 arba daugiau gigabaitus RAM atminties ir 64 bitų procesorių (žiūrėkite skiltį „Minimalūs reikalavimai“), nedvejodami diekite 64 bitų operacinę sistemą. Jeigu RAM atminties kompiuteryje yra mažiau, pasvarstykite. Iš vienos pusės, 32 bitų sistemos po truputį atgyvena, tačiau naudodami 64 bitų sistemą, kartais (labai labai retais atvejais) galite susidurti su nedidelėmis programų suderinamumo problemomis. 64 bitų sistema taip pat naudoja šiek tiek daugiau resursų.

Tvarkyklės

Norint, kad visi įrenginiai sistemoje veiktų korektiškai, jiems reikalingos tvarkyklės („drivers“). Windows 7 sistema, po diegimo, sugeba automatiškai iš interneto parsiųsti ir įrašyti nemažai (o kartais ir visus) tvarkyklių. Visgi, iš savo patirties, rekomenduoju visas reikalingas tvarkykles parsisiųsti ir išsisaugoti (tarkim į atmintuką) prieš perrašant operacinę sistemą. Tokiu būdu, vos tik įdiegę operacinę sistemą, galėsite sudiegti visas reikiamas tvarkykles, negaišdami laiko jų ieškodami.

Oficialių firmų kompiuterių (t.y. ne tokių, kurie rinkti užsakinėjant dalimis), tvarkykles beveik visada rasite gamintojo puslapyje. Štai keletas populiariausių kompiuterių gamintojų puslapių, iš kurių galite parsisiųsti tvarkykles:

Viename iš aukščiau išvardintų kompiuterių gamintojų puslapyje įvedę savo kompiuterio modelį (jį rasite ant kompiuterio korpuso, įpakavimo arba pirkimo dokumentų) ir pasirinkę Windows 7 (32 arba 64 bitų, priklausomai nuo to, kurią diegsite) sistemą, galėsite parsisiųsti visas tvarkykles, reikalingas Jūsų kompiuteriui. Jeigu operacinių sistemų sąraše yra tikWindows Vista operacinė sistema, siųskitės tvarkykles, skirtas jai – daugeliu atveju jos tinka ir Windows 7 operacinei sistemai.

Jeigu Jūsų kompiuteris rinktas iš atskirų dalių (rinkote patys arba kompiuteris vadinasi „BMS …“, „FIS …“ ar pan.), tvarkyklių teks ieškotis patiems. Kadangi ši procedūra gali užtrukti gana ilgai, siūlau šiuo atveju ją atidėti iki tol, kol įdiegsite Windows 7. Kaip minėjau, daugelis tvarkyklių bus surasta ir įdiegta automatiškai, tad Jums beliks surasti tik tas, kurių trūksta (kaip pažiūrėti trūkstamas tvarkykles skaitykite skiltyje „Konfigūravimas“). Nepriklausomai nuo to, individualių tvarkyklių patys ieškoti nuspręsite dabar ar po Windows 7 įdiegimo, tam rekomenduoju nemokamą programą „Speccy“. Pasileidę programą, pagrindiniame lange turėtumėte matyti panašią informaciją:

Speccy programos langasSpeccy programos langas

Balta linija pabraukti svarbiausių sistemos komponentų (motininė plokštė, vaizdo korta, garso korta) pavadinimai, kuriuos, suvedę į paieškos sistemą, turėtumėte rasti tvarkykles atitinkamiems komponentams.

Atsarginės kopijos

Svarbių failų, kuriuos norite išsaugoti po naujo sistemos diegimo, kopijų pasidarymas, yra vienas iš svarbiausių žingsnių. Atsargines kopijas galima pasidaryti įvairiais būdais.

Jeigu tvarkote ne savo (draugo, kliento ar pan.) kompiuterį ir Jums reikia išsaugoti tam tikrus duomenis, vienas iš saugiausių variantų yra pasidaryti sistemos atvaizdą. Tokių būdu, jeigu kas įvyks ne taip, Jūs bet kada galėsite sistemą atkurti į tokią būseną, kokioje kompiuteris buvo prieš Jums jį gaunant. Taip pat galėsite atstatyti ir konkrečius reikalingus failus po Windows perrašymo. Įrankių atvaizdų kūrimui yra daug ir darbas su kiekvienu iš jų šiek tiek skiriasi. Kadangi disko atvaizdo kūrimo ir panaudojimo procedūra nėra visiškai paprasta ir reikalautų atskiro straipsnio šia tema, apie tai čia nekalbėsime.

Ruošiant perrašymui asmeninį kompiuterį, vienas iš geriausių variantų yra reikiamų failų kopijas pasidaryti rankiniu būdu. Kadangi išsaugote tik reikiamus failus, tuo pačiu kompiuterį išvalote ir nuo Jums nereikalingų šiukšlių, kurios mėtėsi kietajame diske. Rankiniu būdu darant atsargines failų kopijas didžiausia problema, jog dažnai pamirštami nusikopijuoti kai kurie failai. Rekomenduoju įsijungti paslėptų failų rodymą (Tools -> Folder Options -> View ->Show hidden files and folders) ir peržiūrėti šias vietas ar jose neliko svarbių failų:

 • C:\Documents and Settings\[JŪSŲ VARTOTOJAS]\Desktop
 • C:\Documents and Settings\[JŪSŲ VARTOTOJAS]\My Documents
 • C:\Documents and Settings\[JŪSŲ VARTOTOJAS]\Application Data
 • C:\Documents and Settings\[JŪSŲ VARTOTOJAS]\Favorites
 • C:\Documents and Settings\[JŪSŲ VARTOTOJAS]\Local Settings\Application Data

Jeigu planuojate kietą diską formatuoti pilnai, nepamiškite pasidaryti duomenų iš kitų skirsnių (D:, E: ar pan) kopijų. Žinoma, jeigu turite didelį išorinį diską, į jį galite persikelti absoliučiai visus failus iš senojo disko ir, tik įdiegę naują operacinę sistemą, atgal persikelti reikalingus failus.

Beje, jeigu turite nešiojamą kompiuterį ir dažnai įvairiose vietose naudojatės belaidžiu internetu, išsaugotų WiFi slaptažodžių kopiją galite pasidaryti pasinaudoję nedideliu įrankiu, pavadinimu „WirelessKeyView“. Plačiau apie šios programos naudojimą galite paskaityti čia.

Jeigu duomenų kopijos nenorite daryti rankomis, galite išbandyti Microsoft siūlomą įrankį Windows Easy Transfer, kuris, kaip teigia autoriai, sugeba perkelti vartotojo pasirinktus duomenis iš Windows XP į Windows 7 sistemą.

Nuorodos:pagal http://www.mugit.lt/teisingas-windows-7-operacines-sistemos-diegimas-pasiruosimas

This entry was posted in Kaip įsirašyti Windows. Bookmark the permalink.